School Calendar Loading view. Views Navigation Event Views Navigation Month List Month This Month 19/5/2024 May 2024 Select date. Calendar of Events M Mon T Tue W Wed T Thu F Fri S Sat S Sun 9 events, 29 9 events, 29 2024-04-29 Sports Award Holder Trip Sports Award Holder Trip April 29 Sports Award Holder Trip 2024-04-29 Summer League Hockey Summer League Hockey April 29 Summer League Hockey 1:30 pm - 2:00 pm Chapel Steering Group April 29 @ 1:30 pm - 2:00 pm Chapel Steering Group 2:10 pm - 2:40 pm Assembly April 29 @ 2:10 pm - 2:40 pm Assembly 2:45 pm - 4:15 pm Oxford Lecture in Maths: L6th A Level Workshop April 29 @ 2:45 pm - 4:15 pm Oxford Lecture in Maths: L6th A Level Workshop + 4 More 21 events, 30 21 events, 30 2024-04-30 Golf v Malvern – First Team Golf v Malvern – First Team April 30 Golf v Malvern – First Team 2024-04-30 Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A April 30 Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A 2024-04-30 Sport Team Photos Sport Team Photos April 30 Sport Team Photos 2024-04-30 Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A April 30 Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A 2024-04-30 Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) April 30 Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) 8:30 am - 9:15 am Domestic staff training April 30 @ 8:30 am - 9:15 am Domestic staff training 8:30 am - 9:15 am Time to Read April 30 @ 8:30 am - 9:15 am Time to Read 8:30 am - 12:30 pm St Nicholas’ Primary: service pizza trip (2 students) April 30 @ 8:30 am - 12:30 pm St Nicholas’ Primary: service pizza trip (2 students) + 13 More 20 events, 1 20 events, 1 2024-05-01 Mental Health Awareness Month Mental Health Awareness Month May 1 Mental Health Awareness Month 2024-05-01 Cricket – Girls Teddies Tens Cricket – Girls Teddies Tens May 1 Cricket – Girls Teddies Tens 6:45 am - 7:30 am Madrigals Choir rehearsal May 1 @ 6:45 am - 7:30 am Madrigals Choir rehearsal 7:30 am - 7:45 am Madrigals for May Day May 1 @ 7:30 am - 7:45 am Madrigals for May Day 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam May 1 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam + 15 More 18 events, 2 18 events, 2 2024-05-02 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro May 2 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro 2024-05-02 Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls May 2 Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls 2024-05-02 Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A May 2 Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A 2024-05-02 Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E May 2 Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E 2024-05-02 Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D May 2 Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D 2024-05-02 Cricket v Lord Williams U15A Boys Cricket v Lord Williams U15A Boys May 2 Cricket v Lord Williams U15A Boys 2024-05-02 Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C May 2 Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C 2024-05-02 Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI May 2 Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI 2024-05-02 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 May 2 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 2024-05-02 Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) May 2 Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam May 2 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam 9:00 am - 12:00 am IB Maths AI SL Paper 2 May 2 @ 9:00 am - 12:00 am IB Maths AI SL Paper 2 9:00 am - 12:00 am IB Maths AA HL/SL Paper 2 May 2 @ 9:00 am - 12:00 am IB Maths AA HL/SL Paper 2 + 5 More 10 events, 3 10 events, 3 8:00 am - 1:30 pm A Level Art and Textiles Exam May 3 @ 8:00 am - 1:30 pm A Level Art and Textiles Exam 8:30 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 1/3) May 3 @ 8:30 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 1/3) 9:00 am - 12:00 am CIE IGCSE Italian (Reading) May 3 @ 9:00 am - 12:00 am CIE IGCSE Italian (Reading) + 7 More 4 events, 4 4 events, 4 2024-05-04 Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) May 4 Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) 12:01 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 2/3) May 4 @ 12:01 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 2/3) 11:00 am - 12:00 pm Family Theatre: The Selfish Giant (11am & 2pm) May 4 @ 11:00 am - 12:00 pm Family Theatre: The Selfish Giant (11am & 2pm) 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 4 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project 4 events, 5 4 events, 5 2024-05-05 Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day May 5 Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day 2024-05-05 Rowing – Wallingford Regatta – Seniors Rowing – Wallingford Regatta – Seniors May 5 Rowing – Wallingford Regatta – Seniors 12:01 am - 6:00 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 3/3) May 5 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 3/3) 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm May 5 @ 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm 15 events, 6 15 events, 6 2024-05-06 Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E May 6 Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E 2024-05-06 Summer League Hockey Summer League Hockey May 6 Summer League Hockey 8:00 am - 12:00 am Day pupils return 8am May 6 @ 8:00 am - 12:00 am Day pupils return 8am 9:00 am - 12:00 am IB Computer Science SL Paper 2 May 6 @ 9:00 am - 12:00 am IB Computer Science SL Paper 2 9:00 am - 12:00 am IB ESS SL Paper 2 May 6 @ 9:00 am - 12:00 am IB ESS SL Paper 2 + 10 More 9 events, 7 9 events, 7 2024-05-07 Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division May 7 Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division 9:00 am - 12:00 am IB German B HL Paper 2 (Listening) May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB German B HL Paper 2 (Listening) 9:00 am - 12:00 am IB Latin HL Paper 2 May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB Latin HL Paper 2 9:00 am - 12:00 am IB Italian ab initio Paper 2 (Listening) May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB Italian ab initio Paper 2 (Listening) + 5 More 11 events, 8 11 events, 8 2024-05-08 Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) May 8 Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) 9:00 am - 12:00 am IB History HL Paper 3 May 8 @ 9:00 am - 12:00 am IB History HL Paper 3 9:00 am - 12:00 am Edexcel awards: Algebra AAL20 AAL30 May 8 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel awards: Algebra AAL20 AAL30 11:00 am - 11:25 am Chapel Reps Meeting May 8 @ 11:00 am - 11:25 am Chapel Reps Meeting + 7 More 20 events, 9 20 events, 9 2024-05-09 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 May 9 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 2024-05-09 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 May 9 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 2024-05-09 Ascension Day Ascension Day May 9 Ascension Day 2024-05-09 Chapel tower visits for Ascension Day Chapel tower visits for Ascension Day May 9 Chapel tower visits for Ascension Day 2024-05-09 Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B May 9 Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B 2024-05-09 Cricket – Girls Junior B v Bradfield Cricket – Girls Junior B v Bradfield May 9 Cricket – Girls Junior B v Bradfield 2024-05-09 Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A May 9 Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A 2024-05-09 Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B May 9 Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B 2024-05-09 Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) May 9 Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) 9:00 am - 12:00 am IB Chemistry HL/SL Paper 2 May 9 @ 9:00 am - 12:00 am IB Chemistry HL/SL Paper 2 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE RS: Christianity May 9 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE RS: Christianity 9:00 am - 12:00 am IB Design HL Paper 3 May 9 @ 9:00 am - 12:00 am IB Design HL Paper 3 + 8 More 16 events, 10 16 events, 10 2024-05-10 Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s May 10 Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 1 May 10 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 1 9:00 am - 12:00 am IB English HL/SL Paper 2 May 10 @ 9:00 am - 12:00 am IB English HL/SL Paper 2 9:00 am - 12:00 am Edexcel Science Double Award Biology May 10 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel Science Double Award Biology + 12 More 17 events, 11 17 events, 11 2024-05-11 Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A May 11 Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A 2024-05-11 Tennis v LTA National School Girls Event Tennis v LTA National School Girls Event May 11 Tennis v LTA National School Girls Event 2024-05-11 Cricket v Stowe – Girls 1st XI Cricket v Stowe – Girls 1st XI May 11 Cricket v Stowe – Girls 1st XI 2024-05-11 Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A May 11 Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A 2024-05-11 Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors May 11 Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors 2024-05-11 Athletics – Teddies Fixture Iffley Road Athletics – Teddies Fixture Iffley Road May 11 Athletics – Teddies Fixture Iffley Road 2024-05-11 Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C May 11 Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C 2024-05-11 Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C May 11 Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C 2024-05-11 Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C May 11 Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C 2024-05-11 Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C May 11 Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C 2024-05-11 Golf v Bloxham – First Team Golf v Bloxham – First Team May 11 Golf v Bloxham – First Team 2024-05-11 Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C May 11 Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C 8:00 am - 5:00 pm Oxford Bach Choir: Come and Sing Day with John Rutter May 11 @ 8:00 am - 5:00 pm Oxford Bach Choir: Come and Sing Day with John Rutter 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 11 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project 1:00 pm - 12:00 am Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (tutors) May 11 @ 1:00 pm - 12:00 am Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (tutors) + 2 More 3 events, 12 3 events, 12 10:00 am - 1:00 pm Clay Pigeon Shooting May 12 @ 10:00 am - 1:00 pm Clay Pigeon Shooting 4:00 pm - 8:00 pm HONK rehearsal May 12 @ 4:00 pm - 8:00 pm HONK rehearsal 9:10 pm - 9:45 pm Compline – Houses N & H May 12 @ 9:10 pm - 9:45 pm Compline – Houses N & H 11 events, 13 11 events, 13 2024-05-13 Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A May 13 Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A 2024-05-13 Summer League Hockey Summer League Hockey May 13 Summer League Hockey 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 2 May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 2 8:30 am - 4:30 pm Learning Support: Assessments May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm Learning Support: Assessments 9:00 am - 12:00 am IB Geography HL Paper 2&3 May 13 @ 9:00 am - 12:00 am IB Geography HL Paper 2&3 + 6 More 16 events, 14 16 events, 14 2024-05-14 Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls May 14 Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls 2024-05-14 Cricket Boys U14A v Shiplake Cricket Boys U14A v Shiplake May 14 Cricket Boys U14A v Shiplake 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Reading F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Reading F/H 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Listening F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Listening F/H 9:00 am - 12:00 am IB Biology HL/SL Paper 2 May 14 @ 9:00 am - 12:00 am IB Biology HL/SL Paper 2 + 11 More 15 events, 15 15 events, 15 9:00 am - 12:00 am Edexcel A Level Economics: Markets & Business Behaviour May 15 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel A Level Economics: Markets & Business Behaviour 9:00 am - 12:00 am IB Spanish B HL Paper 2 (Listening) May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish B HL Paper 2 (Listening) 9:00 am - 12:00 am IB Spanish ab initio Paper 2 (Listening) May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish ab initio Paper 2 (Listening) + 12 More 22 events, 16 22 events, 16 2024-05-16 Cricket v Burford School – U15A Boys Cricket v Burford School – U15A Boys May 16 Cricket v Burford School – U15A Boys 2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division 2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 2024-05-16 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 May 16 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 8:30 am - 4:00 pm SCITT- Hub Training Day May 16 @ 8:30 am - 4:00 pm SCITT- Hub Training Day 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Maths Paper 1 (Higher/Foundation) May 16 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Maths Paper 1 (Higher/Foundation) 9:00 am - 12:00 am IB Economics SL Paper 1 May 16 @ 9:00 am - 12:00 am IB Economics SL Paper 1 + 14 More 16 events, 17 16 events, 17 9:00 am - 5:00 pm ECT1 Training Day May 17 @ 9:00 am - 5:00 pm ECT1 Training Day 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Chemistry May 17 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Chemistry 9:00 am - 12:00 am IB French B HL/SL Paper 2 (Listening) May 17 @ 9:00 am - 12:00 am IB French B HL/SL Paper 2 (Listening) + 13 More 16 events, 18 16 events, 18 2024-05-18 Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D May 18 Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D 2024-05-18 Cricket v Winchester – Boys U16B Cricket v Winchester – Boys U16B May 18 Cricket v Winchester – Boys U16B 2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Girls U15A Cricket v Cheltenham – Girls U15A May 18 Cricket v Cheltenham – Girls U15A 2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C May 18 Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C 2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI May 18 Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI 2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C May 18 Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C 2024-05-18 Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s May 18 Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s 2024-05-18 Athletics v Harrow – Boys Athletics v Harrow – Boys May 18 Athletics v Harrow – Boys 2024-05-18 Cricket v Winchester – Boys U16A Cricket v Winchester – Boys U16A May 18 Cricket v Winchester – Boys U16A 2024-05-18 Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A May 18 Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A 2024-05-18 Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E May 18 Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E 12:00 am Golf v Bloxham – First Team May 18 @ 12:00 am Golf v Bloxham – First Team 9:00 am - 2:30 pm Main Shell Open Morning 2027 Entry May 18 @ 9:00 am - 2:30 pm Main Shell Open Morning 2027 Entry 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 18 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project + 2 More 8 events, 19 8 events, 19 2024-05-19 Kendall Lower Sixth Prefect Training Day Kendall Lower Sixth Prefect Training Day May 19 Kendall Lower Sixth Prefect Training Day 2024-05-19 Pentecost Pentecost May 19 Pentecost 2024-05-19 Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians May 19 Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians 9:00 am - 3:00 pm Martyrs Golf May 19 @ 9:00 am - 3:00 pm Martyrs Golf 12:00 pm - 6:00 pm Cricket: Summer Fields parents v Winchester House parents May 19 @ 12:00 pm - 6:00 pm Cricket: Summer Fields parents v Winchester House parents 2:00 pm - 4:00 pm Jubilee House Charity Family Day May 19 @ 2:00 pm - 4:00 pm Jubilee House Charity Family Day + 2 More 17 events, 20 17 events, 20 2024-05-20 IB Training Sports Science IB Training Sports Science May 20 IB Training Sports Science 2024-05-20 Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B May 20 Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B 2024-05-20 Summer League Hockey Summer League Hockey May 20 Summer League Hockey 9:00 am - 4:00 pm LAMDA exams May 20 @ 9:00 am - 4:00 pm LAMDA exams 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training May 20 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training 1:30 pm - 12:00 am CIE A Level Geography Advanced Physical May 20 @ 1:30 pm - 12:00 am CIE A Level Geography Advanced Physical + 11 More 11 events, 21 11 events, 21 2024-05-21 IB Training Sports Science IB Training Sports Science May 21 IB Training Sports Science 12:00 am Golf v Abingdon – First Team May 21 @ 12:00 am Golf v Abingdon – First Team 8:30 am - 9:15 am Time to Read May 21 @ 8:30 am - 9:15 am Time to Read 9:00 am - 12:00 am OCR A Level Latin: Unseen Translation May 21 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level Latin: Unseen Translation + 7 More 15 events, 22 15 events, 22 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Triple Award Physics P1 May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Triple Award Physics P1 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Physics May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Physics 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training May 22 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training + 12 More 20 events, 23 20 events, 23 2024-05-23 Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A May 23 Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A 2024-05-23 Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C May 23 Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C 2024-05-23 Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C May 23 Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C 2024-05-23 Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division May 23 Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division 2024-05-23 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro May 23 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro 2024-05-23 Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A May 23 Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A 2024-05-23 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 May 23 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 2024-05-23 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 May 23 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 2024-05-23 SCITT- Hub Training Day SCITT- Hub Training Day May 23 SCITT- Hub Training Day 7:00 am - 2:00 pm CCF RAF Flying May 23 @ 7:00 am - 2:00 pm CCF RAF Flying 9:00 am - 12:00 am OCR A Level History: Thematic Study May 23 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level History: Thematic Study 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE English Language Paper 1 May 23 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE English Language Paper 1 + 8 More 14 events, 24 14 events, 24 2024-05-24 Rowing – National Schools Regatta – Shells Rowing – National Schools Regatta – Shells May 24 Rowing – National Schools Regatta – Shells 8:30 am - 11:30 am High Impact Oracy workshop May 24 @ 8:30 am - 11:30 am High Impact Oracy workshop 8:30 am - 12:00 am DofE Gold – Qualifying Expedition (until 29 May) May 24 @ 8:30 am - 12:00 am DofE Gold – Qualifying Expedition (until 29 May) 8:30 am - 1:00 pm Immunisations May 24 @ 8:30 am - 1:00 pm Immunisations + 10 More 4 events, 25 4 events, 25 2024-05-25 Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs May 25 Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs 2024-05-25 Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors May 25 Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 25 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project 6:00 pm - 10:00 pm Garsington Opera Trip Marriage of Figaro May 25 @ 6:00 pm - 10:00 pm Garsington Opera Trip Marriage of Figaro 1 event, 26 1 event, 26 2024-05-26 Trinity Sunday Trinity Sunday May 26 Trinity Sunday 1 event, 27 1 event, 27 2024-05-27 Summer League Hockey Summer League Hockey May 27 Summer League Hockey 0 events, 28 0 events, 28 4 events, 29 4 events, 29 2024-05-29 Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) May 29 Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) 2024-05-29 PGCE training day PGCE training day May 29 PGCE training day 12:01 am - 2:00 pm DofE Gold – Qualifying Expedition (final day) May 29 @ 12:01 am - 2:00 pm DofE Gold – Qualifying Expedition (final day) 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 1) May 29 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 1) 5 events, 30 5 events, 30 2024-05-30 Corpus Christi Corpus Christi May 30 Corpus Christi 2024-05-30 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) May 30 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) 2024-05-30 PGCE training day PGCE training day May 30 PGCE training day 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 2) May 30 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 2) 7:00 pm - 9:00 pm Theatre: Three Mothers (until 31 May) May 30 @ 7:00 pm - 9:00 pm Theatre: Three Mothers (until 31 May) 0 events, 31 0 events, 31 3 events, 1 3 events, 1 2024-06-01 Pride Month Pride Month June 1 Pride Month 9:00 am - 11:59 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 1/2) June 1 @ 9:00 am - 11:59 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 1/2) 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project June 1 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project 5 events, 2 5 events, 2 2024-06-02 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) June 2 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) 2024-06-02 Cricket – Wynyard-Gibb Cup Cricket – Wynyard-Gibb Cup June 2 Cricket – Wynyard-Gibb Cup 12:01 am - 6:00 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 2/2) June 2 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 2/2) 9:00 am - 3:00 pm Blenheim Triathlon June 2 @ 9:00 am - 3:00 pm Blenheim Triathlon 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm June 2 @ 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm April 29 All day Sports Award Holder Trip All day Summer League Hockey April 29 @ 1:30 pm - 2:00 pm Chapel Steering Group April 29 @ 2:10 pm - 2:40 pm Assembly April 29 @ 2:45 pm - 4:15 pm Oxford Lecture in Maths: L6th A Level Workshop + 4 More April 30 All day Golf v Malvern – First Team All day Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A All day Sport Team Photos All day Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A All day Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) April 30 @ 8:30 am - 9:15 am Domestic staff training April 30 @ 8:30 am - 9:15 am Time to Read April 30 @ 8:30 am - 12:30 pm St Nicholas’ Primary: service pizza trip (2 students) + 13 More May 1 All day Mental Health Awareness Month All day Cricket – Girls Teddies Tens May 1 @ 6:45 am - 7:30 am Madrigals Choir rehearsal May 1 @ 7:30 am - 7:45 am Madrigals for May Day May 1 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam + 15 More May 2 All day Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro All day Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls All day Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A All day Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E All day Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D All day Cricket v Lord Williams U15A Boys All day Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C All day Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI All day Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 All day Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) May 2 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam May 2 @ 9:00 am - 12:00 am IB Maths AI SL Paper 2 May 2 @ 9:00 am - 12:00 am IB Maths AA HL/SL Paper 2 + 5 More May 3 May 3 @ 8:00 am - 1:30 pm A Level Art and Textiles Exam May 3 @ 8:30 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 1/3) May 3 @ 9:00 am - 12:00 am CIE IGCSE Italian (Reading) + 7 More May 4 All day Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) May 4 @ 12:01 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 2/3) May 4 @ 11:00 am - 12:00 pm Family Theatre: The Selfish Giant (11am & 2pm) May 4 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 5 All day Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day All day Rowing – Wallingford Regatta – Seniors May 5 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 3/3) May 5 @ 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm May 6 All day Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E All day Summer League Hockey May 6 @ 8:00 am - 12:00 am Day pupils return 8am May 6 @ 9:00 am - 12:00 am IB Computer Science SL Paper 2 May 6 @ 9:00 am - 12:00 am IB ESS SL Paper 2 + 10 More May 7 All day Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB German B HL Paper 2 (Listening) May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB Latin HL Paper 2 May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB Italian ab initio Paper 2 (Listening) + 5 More May 8 All day Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) May 8 @ 9:00 am - 12:00 am IB History HL Paper 3 May 8 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel awards: Algebra AAL20 AAL30 May 8 @ 11:00 am - 11:25 am Chapel Reps Meeting + 7 More May 9 All day Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 All day Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 All day Ascension Day All day Chapel tower visits for Ascension Day All day Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B All day Cricket – Girls Junior B v Bradfield All day Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A All day Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B All day Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) May 9 @ 9:00 am - 12:00 am IB Chemistry HL/SL Paper 2 May 9 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE RS: Christianity May 9 @ 9:00 am - 12:00 am IB Design HL Paper 3 + 8 More May 10 All day Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s May 10 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 1 May 10 @ 9:00 am - 12:00 am IB English HL/SL Paper 2 May 10 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel Science Double Award Biology + 12 More May 11 All day Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A All day Tennis v LTA National School Girls Event All day Cricket v Stowe – Girls 1st XI All day Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A All day Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors All day Athletics – Teddies Fixture Iffley Road All day Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C All day Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C All day Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C All day Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C All day Golf v Bloxham – First Team All day Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C May 11 @ 8:00 am - 5:00 pm Oxford Bach Choir: Come and Sing Day with John Rutter May 11 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 11 @ 1:00 pm - 12:00 am Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (tutors) + 2 More May 12 May 12 @ 10:00 am - 1:00 pm Clay Pigeon Shooting May 12 @ 4:00 pm - 8:00 pm HONK rehearsal May 12 @ 9:10 pm - 9:45 pm Compline – Houses N & H May 13 All day Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A All day Summer League Hockey May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 2 May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm Learning Support: Assessments May 13 @ 9:00 am - 12:00 am IB Geography HL Paper 2&3 + 6 More May 14 All day Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls All day Cricket Boys U14A v Shiplake May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Reading F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Listening F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am IB Biology HL/SL Paper 2 + 11 More May 15 May 15 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel A Level Economics: Markets & Business Behaviour May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish B HL Paper 2 (Listening) May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish ab initio Paper 2 (Listening) + 12 More May 16 All day Cricket v Burford School – U15A Boys All day Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 All day Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division All day Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 All day Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 May 16 @ 8:30 am - 4:00 pm SCITT- Hub Training Day May 16 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Maths Paper 1 (Higher/Foundation) May 16 @ 9:00 am - 12:00 am IB Economics SL Paper 1 + 14 More May 17 May 17 @ 9:00 am - 5:00 pm ECT1 Training Day May 17 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Chemistry May 17 @ 9:00 am - 12:00 am IB French B HL/SL Paper 2 (Listening) + 13 More May 18 All day Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D All day Cricket v Winchester – Boys U16B All day Cricket v Cheltenham – Girls U15A All day Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C All day Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI All day Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C All day Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s All day Athletics v Harrow – Boys All day Cricket v Winchester – Boys U16A All day Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A All day Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E May 18 @ 12:00 am Golf v Bloxham – First Team May 18 @ 9:00 am - 2:30 pm Main Shell Open Morning 2027 Entry May 18 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project + 2 More May 19 All day Kendall Lower Sixth Prefect Training Day All day Pentecost All day Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians May 19 @ 9:00 am - 3:00 pm Martyrs Golf May 19 @ 12:00 pm - 6:00 pm Cricket: Summer Fields parents v Winchester House parents May 19 @ 2:00 pm - 4:00 pm Jubilee House Charity Family Day + 2 More May 20 All day IB Training Sports Science All day Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B All day Summer League Hockey May 20 @ 9:00 am - 4:00 pm LAMDA exams May 20 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training May 20 @ 1:30 pm - 12:00 am CIE A Level Geography Advanced Physical + 11 More May 21 All day IB Training Sports Science May 21 @ 12:00 am Golf v Abingdon – First Team May 21 @ 8:30 am - 9:15 am Time to Read May 21 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level Latin: Unseen Translation + 7 More May 22 May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Triple Award Physics P1 May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Physics May 22 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training + 12 More May 23 All day Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A All day Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C All day Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C All day Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division All day Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro All day Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A All day Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 All day Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 All day SCITT- Hub Training Day May 23 @ 7:00 am - 2:00 pm CCF RAF Flying May 23 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level History: Thematic Study May 23 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE English Language Paper 1 + 8 More May 24 All day Rowing – National Schools Regatta – Shells May 24 @ 8:30 am - 11:30 am High Impact Oracy workshop May 24 @ 8:30 am - 12:00 am DofE Gold – Qualifying Expedition (until 29 May) May 24 @ 8:30 am - 1:00 pm Immunisations + 10 More May 25 All day Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs All day Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors May 25 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project May 25 @ 6:00 pm - 10:00 pm Garsington Opera Trip Marriage of Figaro May 26 All day Trinity Sunday May 27 All day Summer League Hockey There are no events on this day. May 29 All day Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) All day PGCE training day May 29 @ 12:01 am - 2:00 pm DofE Gold – Qualifying Expedition (final day) May 29 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 1) May 30 All day Corpus Christi All day Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) All day PGCE training day May 30 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 2) May 30 @ 7:00 pm - 9:00 pm Theatre: Three Mothers (until 31 May) There are no events on this day. June 1 All day Pride Month June 1 @ 9:00 am - 11:59 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 1/2) June 1 @ 1:00 pm - 5:00 pm Turtle Opera/Autism Project June 2 All day Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) All day Cricket – Wynyard-Gibb Cup June 2 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 2/2) June 2 @ 9:00 am - 3:00 pm Blenheim Triathlon June 2 @ 6:00 pm - 9:00 pm Boarders return 6-9pm Apr This Month Jun Subscribe to calendar Google Calendar iCalendar Outlook 365 Outlook Live Export .ics file Export Outlook .ics file
2:45 pm - 4:15 pm Oxford Lecture in Maths: L6th A Level Workshop April 29 @ 2:45 pm - 4:15 pm Oxford Lecture in Maths: L6th A Level Workshop
2024-04-30 Golf v Malvern – First Team Golf v Malvern – First Team April 30 Golf v Malvern – First Team
2024-04-30 Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A April 30 Tennis v Eton – Boys U16 A,B; U15A, U14A
2024-04-30 Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A April 30 Tennis v SHSK – Girls U18 A,B; U14/15A
2024-04-30 Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers) April 30 Deadline for Fifth Form Grade cards (teachers)
8:30 am - 12:30 pm St Nicholas’ Primary: service pizza trip (2 students) April 30 @ 8:30 am - 12:30 pm St Nicholas’ Primary: service pizza trip (2 students)
2024-05-01 Mental Health Awareness Month Mental Health Awareness Month May 1 Mental Health Awareness Month
2024-05-01 Cricket – Girls Teddies Tens Cricket – Girls Teddies Tens May 1 Cricket – Girls Teddies Tens
8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam May 1 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam
2024-05-02 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro May 2 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro
2024-05-02 Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls May 2 Cricket v SHSK (T20) 1st XI Girls
2024-05-02 Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A May 2 Tennis v Marlborough – Boys U16A, U15A, U14A
2024-05-02 Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E May 2 Tennis v Cheltenham College – Girls U18 A,B,C,D,E
2024-05-02 Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D May 2 Tennis v Marlborough – Boys U18 A,B,C,D
2024-05-02 Cricket v Lord Williams U15A Boys Cricket v Lord Williams U15A Boys May 2 Cricket v Lord Williams U15A Boys
2024-05-02 Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C May 2 Tennis v Cheltenham College – Girls U15 A,B,C; U14 A,B,C
2024-05-02 Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI May 2 Cricket v Oxford University (T20) – Boys 1st XI
2024-05-02 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15 May 2 Rowing – Private Fixture v Radley & Hinskey – Shells & J15
2024-05-02 Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors) May 2 Deadline for Fifth Form Grade cards (tutors)
8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam May 2 @ 8:00 am - 2:00 pm A Level Art and Textiles Exam
8:00 am - 1:30 pm A Level Art and Textiles Exam May 3 @ 8:00 am - 1:30 pm A Level Art and Textiles Exam
8:30 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 1/3) May 3 @ 8:30 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 1/3)
9:00 am - 12:00 am CIE IGCSE Italian (Reading) May 3 @ 9:00 am - 12:00 am CIE IGCSE Italian (Reading)
2024-05-04 Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva) May 4 Sailing – BSDRA Western Championship (Firefly and RS Feva)
12:01 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 2/3) May 4 @ 12:01 am - 11:59 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 2/3)
11:00 am - 12:00 pm Family Theatre: The Selfish Giant (11am & 2pm) May 4 @ 11:00 am - 12:00 pm Family Theatre: The Selfish Giant (11am & 2pm)
2024-05-05 Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day May 5 Cricket – Wynyard-Gibb Cup Selection Day
2024-05-05 Rowing – Wallingford Regatta – Seniors Rowing – Wallingford Regatta – Seniors May 5 Rowing – Wallingford Regatta – Seniors
12:01 am - 6:00 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 3/3) May 5 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Silver – Canoe Practice Expedition (day 3/3)
2024-05-06 Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E May 6 Week A – House Duty Team B Staff Duty Team E
9:00 am - 12:00 am IB Computer Science SL Paper 2 May 6 @ 9:00 am - 12:00 am IB Computer Science SL Paper 2
2024-05-07 Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division May 7 Tennis v SHSK – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division
9:00 am - 12:00 am IB German B HL Paper 2 (Listening) May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB German B HL Paper 2 (Listening)
9:00 am - 12:00 am IB Italian ab initio Paper 2 (Listening) May 7 @ 9:00 am - 12:00 am IB Italian ab initio Paper 2 (Listening)
2024-05-08 Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May) May 8 Exhibition: Parson’s Pleasure & the Ponds (until 25 May)
9:00 am - 12:00 am Edexcel awards: Algebra AAL20 AAL30 May 8 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel awards: Algebra AAL20 AAL30
2024-05-09 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 May 9 Tennis v Headington Girls – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2
2024-05-09 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2 May 9 Tennis v Cherwell School – Girls U14,. U15 Team 1 Division 2
2024-05-09 Chapel tower visits for Ascension Day Chapel tower visits for Ascension Day May 9 Chapel tower visits for Ascension Day
2024-05-09 Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B May 9 Cricket v Bruern Abbey – Boys U15B
2024-05-09 Cricket – Girls Junior B v Bradfield Cricket – Girls Junior B v Bradfield May 9 Cricket – Girls Junior B v Bradfield
2024-05-09 Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A May 9 Tennis v Harrow – Boys Senior U18A, B, U15A, U14A
2024-05-09 Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B May 9 Tennis v Matthew Arnold – Boys U15/U14 National Schools B
2024-05-09 Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers) May 9 Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (teachers)
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE RS: Christianity May 9 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE RS: Christianity
2024-05-10 Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s May 10 Cricket Junior A Girls v St Helens St Katharine’s
8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 1 May 10 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 1
9:00 am - 12:00 am Edexcel Science Double Award Biology May 10 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel Science Double Award Biology
2024-05-11 Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A May 11 Tennis v Bloxham – Boys U15A, U14A
2024-05-11 Tennis v LTA National School Girls Event Tennis v LTA National School Girls Event May 11 Tennis v LTA National School Girls Event
2024-05-11 Cricket v Stowe – Girls 1st XI Cricket v Stowe – Girls 1st XI May 11 Cricket v Stowe – Girls 1st XI
2024-05-11 Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A May 11 Cricket v Stowe – Girls U15A, U14A
2024-05-11 Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors May 11 Rowing – Nottingham City Regatta – J16 & Seniors
2024-05-11 Athletics – Teddies Fixture Iffley Road Athletics – Teddies Fixture Iffley Road May 11 Athletics – Teddies Fixture Iffley Road
2024-05-11 Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C May 11 Cricket v Stowe – Boys 2nd XI, 3rd XI, U16B, U15A, U15B, U15C
2024-05-11 Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C May 11 Tennis v Bloxham – Boys U18A,B,C
2024-05-11 Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C May 11 Tennis v Marlborough – Girls U15 A,B,C
2024-05-11 Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C May 11 Tennis v Marlborough – Girls U18A,B,C,D; U14A,B,C
2024-05-11 Golf v Bloxham – First Team Golf v Bloxham – First Team May 11 Golf v Bloxham – First Team
2024-05-11 Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C May 11 Cricket v Stowe – Boys 1st XI, U16A, U14A, U14B, U14C
8:00 am - 5:00 pm Oxford Bach Choir: Come and Sing Day with John Rutter May 11 @ 8:00 am - 5:00 pm Oxford Bach Choir: Come and Sing Day with John Rutter
1:00 pm - 12:00 am Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (tutors) May 11 @ 1:00 pm - 12:00 am Deadline for Shell, Fourth Form Grade cards (tutors)
2024-05-13 Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A May 13 Week B – House Duty Team C Staff Duty Team A
8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 2 May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm The Anatomy Coaching course day 2
8:30 am - 4:30 pm Learning Support: Assessments May 13 @ 8:30 am - 4:30 pm Learning Support: Assessments
2024-05-14 Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls May 14 Cricket v Redmaids (T20) U15 Girls
2024-05-14 Cricket Boys U14A v Shiplake Cricket Boys U14A v Shiplake May 14 Cricket Boys U14A v Shiplake
9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Reading F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Reading F/H
9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Listening F/H May 14 @ 9:00 am - 12:00 am AQA GCSE French Listening F/H
9:00 am - 12:00 am Edexcel A Level Economics: Markets & Business Behaviour May 15 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel A Level Economics: Markets & Business Behaviour
9:00 am - 12:00 am IB Spanish B HL Paper 2 (Listening) May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish B HL Paper 2 (Listening)
9:00 am - 12:00 am IB Spanish ab initio Paper 2 (Listening) May 15 @ 9:00 am - 12:00 am IB Spanish ab initio Paper 2 (Listening)
2024-05-16 Cricket v Burford School – U15A Boys Cricket v Burford School – U15A Boys May 16 Cricket v Burford School – U15A Boys
2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2 May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U14/U15 Team 2 Division 2
2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U15B, U14/U15 National Schools Division
2024-05-16 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 May 16 Tennis v Headington Girls – Girls U14, U15 Team 2 Division 2
2024-05-16 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 May 16 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 1 Division 2
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Maths Paper 1 (Higher/Foundation) May 16 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Maths Paper 1 (Higher/Foundation)
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Chemistry May 17 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Chemistry
9:00 am - 12:00 am IB French B HL/SL Paper 2 (Listening) May 17 @ 9:00 am - 12:00 am IB French B HL/SL Paper 2 (Listening)
2024-05-18 Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D May 18 Tennis v Dean Close – Girls U15 A,B,C,D; U14 A,B,C,D
2024-05-18 Cricket v Winchester – Boys U16B Cricket v Winchester – Boys U16B May 18 Cricket v Winchester – Boys U16B
2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Girls U15A Cricket v Cheltenham – Girls U15A May 18 Cricket v Cheltenham – Girls U15A
2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C May 18 Cricket v Cheltenham – Boys 1st XI, 3rd XI, U14A, U14B, U14C
2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI May 18 Cricket v Cheltenham – Girls 1st XI
2024-05-18 Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C May 18 Cricket v Cheltenham – Boys 2nd XI, 4th XI, U15A, U15B, U15C
2024-05-18 Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s May 18 Rowing – Thames Ditton Regatta or Worcester Regatta – Shells, & 15’s
2024-05-18 Cricket v Winchester – Boys U16A Cricket v Winchester – Boys U16A May 18 Cricket v Winchester – Boys U16A
2024-05-18 Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A May 18 Tennis v Warwick School – Boys U18 A,B,C,D; U16 A, U15A
2024-05-18 Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E May 18 Tennis v Dean Close – Girls U18 A,B,C,D,E
9:00 am - 2:30 pm Main Shell Open Morning 2027 Entry May 18 @ 9:00 am - 2:30 pm Main Shell Open Morning 2027 Entry
2024-05-19 Kendall Lower Sixth Prefect Training Day Kendall Lower Sixth Prefect Training Day May 19 Kendall Lower Sixth Prefect Training Day
2024-05-19 Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians May 19 Cricket: Martyrs Cup R1 v Old Monmothians
12:00 pm - 6:00 pm Cricket: Summer Fields parents v Winchester House parents May 19 @ 12:00 pm - 6:00 pm Cricket: Summer Fields parents v Winchester House parents
2:00 pm - 4:00 pm Jubilee House Charity Family Day May 19 @ 2:00 pm - 4:00 pm Jubilee House Charity Family Day
2024-05-20 Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B May 20 Week A – House Duty Team D Staff Duty Team B
9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training May 20 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training
1:30 pm - 12:00 am CIE A Level Geography Advanced Physical May 20 @ 1:30 pm - 12:00 am CIE A Level Geography Advanced Physical
9:00 am - 12:00 am OCR A Level Latin: Unseen Translation May 21 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level Latin: Unseen Translation
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Triple Award Physics P1 May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Triple Award Physics P1
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Physics May 22 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE Science Double Award Physics
9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training May 22 @ 9:30 am - 4:30 pm Emergency First Aid at Work Training
2024-05-23 Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A May 23 Tennis v d’Overbroeck’s – Boys U18A girls U18A
2024-05-23 Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C May 23 Cricket v Radley – Boys 2nd XI, 3rd XI, U15A, U15B, U15C
2024-05-23 Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C May 23 Cricket v Radley – Boys 1st XI, U16A, U16B, U14A, U14B, U14C
2024-05-23 Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division May 23 Tennis v Oxford High – Girls U15B National Schools Division
2024-05-23 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro May 23 Athletics – Marlborough – Boys & Girls: Nitro
2024-05-23 Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A May 23 Cricket v Cranford – Girls U15A, U14A
2024-05-23 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2 May 23 Tennis v Matthew Arnold – Girls U14, U15 Team 2 Division 2
2024-05-23 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2 May 23 Tennis v Headington School – Girls U14, U15 Team 1 Division 2
9:00 am - 12:00 am OCR A Level History: Thematic Study May 23 @ 9:00 am - 12:00 am OCR A Level History: Thematic Study
9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE English Language Paper 1 May 23 @ 9:00 am - 12:00 am Edexcel GCSE English Language Paper 1
2024-05-24 Rowing – National Schools Regatta – Shells Rowing – National Schools Regatta – Shells May 24 Rowing – National Schools Regatta – Shells
8:30 am - 12:00 am DofE Gold – Qualifying Expedition (until 29 May) May 24 @ 8:30 am - 12:00 am DofE Gold – Qualifying Expedition (until 29 May)
2024-05-25 Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs May 25 Rowing – National Schools Regatta – 1st VIIIs
2024-05-25 Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors May 25 Rowing – National Schools Regatta – J15, J16, & Seniors
6:00 pm - 10:00 pm Garsington Opera Trip Marriage of Figaro May 25 @ 6:00 pm - 10:00 pm Garsington Opera Trip Marriage of Figaro
2024-05-29 Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June) May 29 Exhibition: Alison Kahn – Children of the Digital Revolution (until 15 June)
12:01 am - 2:00 pm DofE Gold – Qualifying Expedition (final day) May 29 @ 12:01 am - 2:00 pm DofE Gold – Qualifying Expedition (final day)
9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 1) May 29 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 1)
2024-05-30 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June) May 30 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (until 2 June)
9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 2) May 30 @ 9:00 am - 5:00 pm Youth Mental Health First Aid course 1 (Day 2)
7:00 pm - 9:00 pm Theatre: Three Mothers (until 31 May) May 30 @ 7:00 pm - 9:00 pm Theatre: Three Mothers (until 31 May)
9:00 am - 11:59 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 1/2) June 1 @ 9:00 am - 11:59 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 1/2)
2024-06-02 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day) June 2 Rowing – Selection Camp for Henley Royal Regatta – Seniors (final day)
12:01 am - 6:00 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 2/2) June 2 @ 12:01 am - 6:00 pm DofE Bronze – Practice Walking Expedition (day 2/2)