Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for April 2018

Calendar Month Navigation

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Theatre: Alchymy Festival (Until 8th April)

6

Theatre: Alchemy Festival (until Sunday 8th April)

Martyrs Golf – Spring Meeting

7
8

Boat Club Training Camp (Until 13th April)

Boat Club Training Camp (until Friday 13th April)

9
10

Cricket: Pre-Season training (until Monday 16th April)

11

Cricket v Oxford MCCU XI

12

Cricket: Pre-Season training (until Friday 13th April)

Cricket v Hampshire U17

Cricket: Pre-season Yearlings Squad (until Monday 16th April)

13

Cricket v Hampshire U17 (T20)

Cricket v Hampshire U13

Cricket: Pre-season Junior Colts Squad training (until Monday 16th April)

14

Cricket v Malvern

Cricket v Malvern

Cricket v Wolvercote CC

15

Cricket: Oxfordshire Bulls U11 Training Day

Cricket: Coach Support Worker Course

16

Cricket v MCS

Common Room Inset

Exhibition: Oxford Scribes & St Edward’s English Department (until Wednesday 2nd May)

17

Lower Sixth IB & GCE Mid-Course Exams (Until Saturday 21st April)

Ad Incipiendum (Quad Houses)

Ad Incipiendum (Field Houses)

18

Cricket v Christ College, New Zealand

OSE Cornwall Lunch

Fifth Form Year Group Meeting

19

Theatre: Soldier On (until Friday 20th April)

Shell 2019 Activity and Interview Afternoon

Dress rehearsal for Symphony Orchestra Hall

20

Peer Listening Training

Warden’s Project Research Seminar

Friday at Five: Warden’s Recital

21

Athletics v Harrow

Athletics v Marlborough

Cricket v Rugby

22

Rowing: Boys Senior GB trials (Nottingham)

Cricket: National T20 (1st Round)

Voluntary Mocks

23

Theatre: Black Men Walking (until Tuesday 24th April)

History Department Away Day

Extended Essay Launch Day

24

Independent Schools Golf Plate Competition

Lyne Society: Dr Kathryn Tempest: Cicero and His Enemies

25

Theatre trip: Complicite’s The Encounter

Blenheim Society: Dominic Sandbrook 

Upper Sixth Leavers Meeting

26

IB pm: Astronomy SL1

Cricket v Bradfield

Athletics v Achilles Relays

27

IB am: Astronomy SL2

Cricket v RAF (T20)

CCF Rehearsal Concert Band

28

Athletics v Marlborough

Tennis v Bloxham

Rowing: Junior Birmingham Regatta

29

Tennis v Martyrs

Art Exam GCSE SOS Sunday

Voluntary Mocks

30

IB pm: German A HL1

A Level German and Spanish Oral Exams

Art GCSE Exam

1

IB am: German A HL2

IB pm: Economics HL1, SL1

Athletics v Radley Relays

2

IB am: Economics HL2, HL3, SL2

IB pm: Mathematics SL1, Mathematic Studies SL1

Cricket v Wolvercote CC (T20)

3

IB am: Mathematics SL2, Mathematic Studies SL2

IGCSE am: Geography (Themes)

IB pm: Music HL1, Geography HL1, Philosophy HL1, SL1

4

IB am: Geography HL2, HL3, Philosophy HL2, HL3, SL2

IB pm: Design Technology HL1, HL2, SL1, SL2, E.S.S. SL1

Cricket: Prep School Wynyard-Gibb (U12) XI – Selection & Training Day

5

Rowing: Junior Sculling Regatta

Global Politics & Political Engagement Trip (returning Monday 7th May, 18:00)

DofE Silver Practice (until Monday 7th May, 17:00)

6

Rowing: Wallingford Regatta

+ Export Events